Биология

Жорғалаушылар класының жалпы сипаттамасы (қысқа мерзімді жоспар)

014

Биология

7 сынып

 

Сабақ тақырыбы:

Жорғалаушылар класының жалпы сипаттамасы.

Жалпы мақсат:

кластың ішкі сыртқы құрлысын, сипаттамасын, түрлерін анықтау, үйрену


14 қараша 2014 - Дауренбек Хурмет | 7032 көру
Жасушаның тіршілік әрекеттері

Жасушаның негізгі қасиеттері: зат алмасу, тітіркену, қозғыштық, өсу және даму, көбеюі туралы  негізгі ұғымдармен танысады. Бұл қасиеттердің жасуша үшін маңыздылығын біледі. Жаңа терминдермен танысады.

13 қараша 2014 - алмагуль Айсагалиева | 8881 көру

ЖҚТБ ауруы туралы оқушылардың білімдері мен түсініктерін  кеңейту, осы дерттен сақтану жолдарынан кең көлемді мәлімет беру және ауруға қарсы күрес шараларымен таныстыру мақсатында өткізілген  "ИТИС – ғасыр індеті" тақырыбы бойынша  сабақ жоспары.

 

Ескертпе!

сабақ жоспарында сабақтан көрініс көптеген  фото-суреттер және бағыттауыш кесінділер (стрелкалар) болған, оны мәтінге кірістіре алмадық.

1 қараша 2014 - Күлзия Есенқызы | 9629 көрілім
Бүршіктер мен өркендер

Қарағанды облысы

Ұлытау ауданы

№11 Қоскөл орта мектебі  І-санатты биология пәні мұғалімі

Тортаева Айгуль Сериковна

21 қазан 2014 - Айгуль Тортаева | 2053 көру

Қалқанша безі, оның гормондарының маңызытуралы білімдерін толықтыру. Қалқанша без ауруларының алдын алутуралы ұғындыру.

11 қазан 2014 - Дауренбек Хурмет | 2538 көрілім

Қарағанды облысы,Ұлытау ауданы,Қоскөл селосы

«№11 Қоскөл орта  мектебінің биология пәні мұғалімі

Тортаева Айгуль Сериковна

қысқа   мерзімді   сабақ  жоспары

Күні: 10.10.2014 ж

Сыныбы:7 сынып

Пәні: Биология

 

Сабақтың тақырыбы:   Жалпақ, Жұмыр және Буылтық құрттар типтері.Құрттардың жалпы сипаттамасы.

 

Мақсаты:

Құрттар класы туралы  түсіндіре отырып, оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын тереңдету. 

Міндеттері:

                       1. құрттар туралы жалпы сипаттама беру;

                       2.оқушыларды өзара пікір алмасуға ықпал ету;

                       3.оқушылардың  бағалай білуіне ықпал ету;

Қолданылған модуль:

«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету» «ОүБ және ОБ», «АКТ ны қолдану»

 

 

 

 

 

Уақыты

 

Мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті:

не істеймін?

 

Оқушылардың

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар:

осы іс-әрекеттер үшін маған қандай құралдар, кітаптар,

компьютерлік жабдықтар және т.б қажет?

 

 

1.Кіріспе

 

 

 

 

 

2. «Шаттық

шеңбер» стратегиясы

Мақсаты:жағымды ахуал туғызу.

 

3. «Ойлан-тап» ойыны өткен сабақ бойынша.Шарты: тақтаға берілген тірек сөздерге  қарай отырып командалар ұпай тігіп болған соң, тапсырма оқылады. Жауап дұрыс болса тіккен ұпайы қосылады, бұрыс болса шегеріледі.

4. Негізгі бөлім

Мағынаны тану«Зерттеушілік» жұмыс суреттермен жұмыс

Мақсаты:

Әр топқа жеке тапсырмалар беремін.

 

Сыныппен амандасамын.

«Молекула»әдісі арқылы топқа бөлемін

 

 

 

Оқушылардың

бүгінгі сабаққа деген жақсы көңіл-күйлерін,қызығушылық

тарын ояту

 

 

Тірек сөздер: ауыз,қорек,өсінді

Сұрақ: Гидраның ауыз айналасында орналасқан қорегін ұстауға қатысатын өсінділерінің аты

Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақ тақырыбы ашылды,құрттар туралы бейнефильм көрсетілді

Оқушылар молекула әдісі арқылы екі топқа бөлініп отырады

 

 

Оқушылар сәлемдесіп, шаттық шеңбер аясында тұрып, бір- біріне  жақсы тілек пен жылы сөз айтады

 

өткен сабақта өткен медуза,ішек қуыстылар типі бойынша сұрақтар мен тірек сөздер берілген, сол бойынша ойланып жауабын табады.

 

Суреттермен жұмыс жасайды, анықтайды,әр құрттардың өздеріне тән ерекшеліктерін табады.

 

 

 

 

«Жақсы, жарайсыңдар!» деген сөздер арқылы өзара бір -бірін бағалайды.

 

 

Топтар бір-бірін смайликтер арқылы бағалайды.

 

 

Топтар өзара формативті бағалау жасайды

 

Өзгенің пікірін сыни тұрғыдан бағалап, қабылдай алады.

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 

Маркер, парақшалар

 

 

Флипчарт, маркер, оқулық

 

 

   6. Сергіту сәті «Қаңқалар»

Мақсаты: музыкамен қимылдары жасай отырып, оқушыларды сергітіп алу

 

 

Оқушыларға сергіту жаттығуларын жасату

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар сергіту жаттығуларын жасайды

 

 

.

 

 

Интербелсенді тақта

 

Қорытынды бөлім

«Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы

Мақсаты:

Оқушыларға арнайы  парақша тарату арқылы ойларын түйіндетемін.

 

 

 

Тақырып жайлы мәлімет жинақтап, үй жұмысына дайындалып келеді

Топ мүшелері өзара ақылдаса келе, тиісті смайликті көтеріп, баға береді.

өте жақсы

(тақырыпты толық түсіндім)

жақсы (әліде толықтыруым керек)

нашар (төмен, түсінбедім)

 

 

Өзін өзі реттейді, әрі өзіне баға береді.

 

 

 

 

өзара формативті бағалау жүргізеді.

 

 

Стикерлер

 

 

 

 

 

Смайликтер


10 қазан 2014 - Айгуль Тортаева | 4578 көрілім

Қарағанды облысы,Ұлытау ауданы,Қоскөл селосы

«№11 Қоскөл орта  мектебінің биология пәні мұғалімі

Тортаева Айгуль Сериковна

 

 

 

6 сыныптағы биология пәнінен  «Тамырдың ішкі және сыртқы құрылысы»тақырыбына   жасалған қысқа мерзімді жоспары

 

Сабақтың тақырыбы:   Тамырдың ішкі және сыртқы құрылысы

Мақсаты:                Оқушылардың тамыр және оның құрылысы  туралы білімдерін кеңейту. Тақырыпты тереңдей ашып, шапшаң ойлануға, ұтымды жауап беруге баулу,  сыни тұрғыда ойлау қабілеттерін ұштау.

 Міндеттері:

                       1.тамыр туралы жалпы сипаттама беру;

                       2.өзара пікір алмасуға ықпал ету;

                       3.оқушылардың  бағалай білуіне ықпал ету;

Қолданылған модуль:

«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету» «ОүБ және ОБ», «АКТ ны қолдану»

Сабақтың тақырыбы

Тамырдың ішкі және сыртқы құрылысы

Мақсаты

Оқушылардыңтамыр және оның құрылысы  туралы білімдерін кеңейту. Тақырыпты тереңдей ашып, шапшаң ойлануға, ұтымды жауап беруге баулу,  сыни тұрғыда ойлау қабілеттерін ұштау.

Күтілетін нәтиже

1.     Сөйлеу мәдениетін қалыптастырады;

2.     Оқушылар тақырып бойынша  өз ойларын білдіруіне мүмкіндік алады;

3.     Оқушылар өз идеяларын дәлелдеуіне  мүмкіндік  алады.

Сілтеме

6сыныптың «Биология» оқулығы, эл.оқулық, Диалог негізінде оқыту (Мерсер мен Литлтон,2007), Сын тұрғысынан ойлау

 

Ресурстар

Интербелсенді тақта, проектор, оқулық, стикер, А-4, т.б.

 

Өтілетін уақыты

45 минут

 

Үйге тапсырма

«Менің бақшамдағы өсімдіктер тамыры» тақырыбына ойтолғау жазу, сол өсімдік түрлерінен кеппешөп дайындау

 

 

                                                    Сабақтың барысы

Кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

(2 минут)

Оқушылармен сәлемдесу, оқу құралдарының әзірлігін тексеру, топқа бөліну: тақтада ілінген өсімдіктердің тұқымына байланысты, яғни қайсысы даражарнақты,қайсысы қосжарнақтыға жатады, сол бойынша бөлінеді.

Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады, екі топқа бөлінеді

Қызығушылықты ояту

(5 минут)

Үй тапсырмасын сұрау мақсатында «ыстық орындық» ойыны орындалады.Тұқым, дара және қосжарнақты тұқым құрылысы, айырмашылығы,

эндосперм, сабақша, бүршікше т.б

 

Ассоциация тәсілі арқылы  тамыр туралы білетіндерін жинақтату, жаңа сабақтың тақырыбын интерактивті тақтадан жұмбақ шешу арқылы ашу.

 

Әр топтан бір-екіден шығып ыстық орындыққа отырып, сұрақтарға жауап береді

 

Топ мүшелері постерге кластер жасап, топтың бір мүшесі оны қорғайды, яғни топтың атынан ортақ пікір жариялайды.

Мағынаны тану

     (33минут)

1. 1-ші  топқа тамырдың сыртқы құрылысы, ал 2-ші топқа тамырдың ішкі құрылысы, жайлы мәтіндер таратып, оқыған мәтіндерін топта және сыныпта талқылату. Жаңа сөздермен жұмыс.

2.шағын тест дайындау.  Топтар бір-біріне дайындағандарын  береді

3.тапсырма «синквейн»әдісін пайдалана отырып «Тамыр»сөзіне бесжолды өлең жазу 4.тірек-сызбаларды аяқтау

 

 

Тамыр типтерін салыстыру

 

Тамыр бөлімдерін атаңдар

 

 

4.Сергіту сәті. «Алдар көсе» бейнебаянына билету

 

5.Электронды оқулықпен жұмыс.

Бағалау.

6.Топ жетекшілері бағалау  кестесі арқылы топ мүшелерінің білімін, белсенділігін сараптап бағалайды.

 

Әр топ өзіне берілген мәтінмен танысып, оны талдап, түсіндіреді, жаңа сөздермен жұмыс жасайды.

 

 

Бір — бірімен ақылдасып, көрініс арқылы немес постер қорғау арқылы ойын жеткізеді.

 

Бірлесіп талдау жасап, дәптерлеріне жазады, топтан бір оқушы интербелсенді тақтаға орындайды.

Тапсырмалар топтарымен бірлесе отырып орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнебаяннан көрген дене қимылдарын қайталайды.

 

 

Оқушылар бір-біріне әділ баға береді

 

 

 

Рефлексия

 (5 минут)

«6 қалпақ»тәсілі арқылы арқылы оқушыларға бүгінгі сабақтан алған әсерлерін айтқызу

Әркім өз ойын ашық айтып білдіреді.

 


10 қазан 2014 - Айгуль Тортаева | 7908 көрілім
Астық тұқымдастары. Гүлі мен жемісінің құрылысындағы ерекшеліктер, тіршілік формалары.

Қарағанды облысы

Ұлытау ауданы

№11  Қоскөл орта мектебінің  биология пәні мұғалімі

Тортаева Айгуль Сериковна

 

6-сыныптағы биология сабағының қысқа мерзімді  жоспары

Сабақтың тақырыбы:  Астық тұқымдастары

6 қазан 2014 - Айгуль Тортаева | 3845 көрілім
Адамның негізгі ұлпалары

Қарағанды облысы

Ұлытау ауданы

№11  Қоскөл орта мектебінің  биология пәні мұғалімі

Тортаева Айгуль Сериковна

Сабақтың тақырыбы: Адамның негізгі ұлпалары

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың ұлпалар туралы білімдерін кеңейту. Тақырыпты тереңдей ашып, шапшаң ойлануға, ұтымды жауап беруге баулу,  сыни тұрғыда ойлау қабілеттерін ұштау.

6 қазан 2014 - Айгуль Тортаева | 3088 көрілім
Қалқанша без, оның гормондарының қызметі. Қалқанша бездің қызметі бұзылуының аурулары

Қалқанша бездің тироксин деп аталатын гормонының физиологиялық қасиеті өте күшті. Тироксин дененің өсу және даму, зат алмасу (нәруыз, май) әрекеттері мен жүйке жүйесінің қозуына әсерін тигізеді. Қалқанша без зат алмасуға, адамның өсуіне, дене салмағына, қимылына және ой еңбектерінің дамуына әсерін тигізеді.

9 қыркүйек 2014 - Сүлеймен Толқын Мекебайқызы | 9709 көрілім
безінің инсулин гормонының қандағы глюкоза мөлшерін реттеудегі ролі.

Ұйқыбезі бозғылттау қызғылт түсті. Басы, денесі, құйрығы болады. Сыртқы секрециялық (экзокриндік) қызметі: өзінен бөлінетін ұйқыбез сөлі (панкреатин) өзекшесі арқылы тікелей ұлтабарға құйылады.Ішкі секрециялық (эндокриндік) қызметі: ұйқыбездің әр жерінде топтанып орналасқан ерекше жасушалар жиынтығына байланысты. Мұндай топтанып орналасқан жасушалар ұйқы бездің жалпы салмағының 2-10 %-ын құрайды. Жасушалар тобы әсіресе ұйқыбездің төменгі ұшында көбірек орналасқан. Адамның ұйқыбезінде мұндай жасушалар тобының саны 1 800 000-ға жетеді. Сәби және жас кезде ағзаның өсуіне әсер ететін инсулин гормоны, ал қартайғанда глюкагон гормоны көбірек бөлінеді.

9 қыркүйек 2014 - Сүлеймен Толқын Мекебайқызы | 3631 көру

Алматы облысы, Талдықорған қаласы Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Мұхтар Арын атындағы №24 «Экономика және бизнес» арнаулы лицейінің биология пәнінің мұғалімі: Муталив Даулен

Сыныбы: 7 «А»

Пәні: биология

Сабақтың тақырыбы: Қосжарнақтылар класындағы өсімдіктерге

жалпы шолу.

3 шілде 2014 - Даулен Муталив | 3270 көрілім