Сайтқа кіру
Салихова Батима
бастауыш сынып мұғалімі
Сүйіндік жалпы орта мектебі
Құрманғазы ауданы, Атырау обл.
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша қосу және азайту. 243+526 және 769 — 526
Мақсаты: Білімділігі: Үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайтуды меңгерту. Есептеудің тиімді тәсілдерін қолдануды үйрету
Дамытушылығы: Қосу және азайту ережелерін пайдалана отырып, әртүрлі есептерді шығару қабілетін тексеру және өз бетімен есеп шығара білуге және және дұрыстығын анықтай білуге дағдыландыру. Ой – өрісін кеңейту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелілігі: Ұқыптылыққа, мәдениеттілікке, тиянақтылыққа, отбасы мүшелерін сыйлауға, құрметтеуге тәрбиелеу.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, ойын.
Көрнекілігі: Отбасы суреттері, үлестірмелі парақшалар, сызбалар, интерактивті тақта
Түрі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Даярлықтарын тексеру.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ.Жаңа сабақ
Слайд 1
Бүгінгі сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру
- Отан туралы кім қандай мақал – мәтелдер біледі?
1.Отан отбасынан басталады
2.Отан үшін отқа түс, күймейсің
— Балалар, сендер мектептен гөрі көбіне үйде, отбасында көбірек боласыңдар. Сондықтан бүгінгі сабағымызды өз отбасымызда отырғандай сезімде болып, жанұя мүшелерінің берген тапсырмаларын орындайтын боламыз.
Слайд 2. — Отбасында кімдер болады? (суреті)
— Ата, әже, әке, ана, аға, апа, сіңілі, қарындас, т.б
— Барлығымыз тақтаға қарайық
Слайд 3. І.Аталар аманаты
Аталарымыз бізге үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту туралы түсінік алуды аманаттап тапсырды.
№1 а) 243+526 және 769-526 өрнектерінің мәндерін табуымыз керек
Сандарды баған түрінде жазып, және мына алгоритм бойынша амалдарды орындаймыз.
Жазамын: 243
526
769
1.Бірліктерді қосамын
2.Ондықтарды қосамын
3.Жүздіктерді қосамын (солдан оңға қарай оқимыз)
4.Жауапты оқимын 769
Енді айырманың мәнін табамыз, қосындыдан қосылғыштардың бірін алсақ келесі қосылғыш шығады.
1.Жазамын
2.Бірліктерді азайтамын 769
3.Ондықтарды азайтамын 526
4. Жүздіктерді азайтамын 243
Слайд 4. ІІ.Әжелер өнегесі. Дәптерді ашамыз. Күн жадын жазамыз
№1 ә) 1-ші және 2-ші бағанды тақтада орындату
72 ÷ 8 × 9
4 × 8 — 2
25 ÷ 5 + 5
10× 5+2
Слайд 5. Ойын «Кім жылдам?»
Слайд 6. Әкелер аманаты.
№2 есеп. Теңдеулерді шешу – өз беттік жұмыс
Слайд 7. Аналар қуанышы
5 → 60
3 → 80
963
?
Болды Жұмсады Қалғаны
Шешуі: 963 – (3 · 80) + (5 · 60) ꞊ 423
963 240
540 300
423 540
Жауабы: 423 парақ қалды
Математикалық диктант
- 9 ды 3 есе арттыр (27)
- Бөлінгіш 63, бөлгіш 9. Бөліндіні тап (7)
- 35 ті 7 есе кеміт (5)
- 48ді 8ге бөл (6)
- 9 және 10 сандарының көбейтіндісін тап (90)
Слайд 8. Ағалар тапсырмасы.
№4. Геометриялық тапсырма
6см Берілгені: тік төртбұрыш
а ꞊ 6см s ꞊ 6 · 4
4см в ꞊ 4cм s ꞊ 24 (см²)
s ꞊ ? p ꞊ (6+4) · 2
p ꞊ ? p ꞊ 20см
Слайд 9. Апалар сенімін ақтау
Деңгейлңк тапсырмалар:
1-деңгей: 5+5+5 ꞊ 2- деңгей: 4 · 5 + 76 ꞊
4 · 4 ꞊ 80 ÷ 8 ꞊
10 ÷ 2 ꞊ 12 ÷ 6 ꞊
3-деңгей: 4-деңгей: С +182 ꞊ 900 · 3
С + 182 ꞊ 2700
Боялған бөлік қандай үлесті құрайды? С ꞊2700 – 182
Үлесті жазып көрсет С ꞊ 2518
49 ÷ 5 ꞊ 2518 + 182 ꞊ 900 · 3
2700 ꞊ 2700
Слайд 10. Сергіту сәті. Кенеттен сұрау
1.Жартысы 9см болатын сымның ұзындығы қандай?
2.Ширегі 3м болатын жіптің ұзындығы қандай?
3.Бір гүлде 9 жапырақша бар, 3 гүлде неше жапырақша болады?
4.Айжан бір айда 6 кітап, ал Томирис одан 3 есе артық кітап оқыды. Томирис бір айда неше кітап оқыды?
Слайд 10. Іні – сіңлі, қарындастардың сүйеніші.
Сабақты қорыту: 673 797 ауызша амалдарды орындау ретін сұрау
124 124
Слайд 11. Үйге тапсырма №1 (ә) 3-бағаны, №7
Бағалау
243 526 769
769
526
243
- 6916269
Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!
Пәндер
Ұстаздарға
Оқушыларға
Лауазым иелеріне
Блогтағы жазбалар
Mail.ru тобымызға қосыл
Facebook парақшамыз
VK.COM тобымызға қосыл