Сайтқа кіру
Ляззат Сарманова №39 «Қызылөзек» орта мектебінің І санатты математика және информатика пәндерінің мұғалімі Қызылорда қаласы Қараөзек ауылы
Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер.
Сыныбы: 5
Сабақтың мақсаты:
Дұрыс бөлшектер, бұрыс бөлшектер ұғымдармен таныстыру; Дұрыс жәнебұрыс бөлшектерді жазып үйрену; оқушылардың танымдық қызығушылықтарын арттыру; оқушылардың есептеу мәдениетін қалыптастыру; деңгейлеп оқыту арқылы оқушылардың есептерді шығарудағы логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту. Деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы өзіндік ізденістерін қалыптастыру. Бір-біріне достарына көмек көрсетіп, топ, ұжым болып бірлесіп, тату-тәтті жұмыс істей білуге тәрбиелеу.
Міндеттер:
·Дұрыс бөлшектер мен бұрыс бөлшектердің ажырата білу;
·натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жаза білу;
·дұрыс және бұрыс бөлшектерді 1 санымен салыстырабілу;
Сабақтың типі :Жаңа білім игеру және оны алғашқы бекіту.
Сабақтың түрі : аралас сабақ.
Қолданылған көрнекіліктер және сабақ технологиясы: слайдтар, АКТ, деңгейлеп оқыту
Пайдаланылған әдіс-тәсілдер:түсіндіру, сұрақ-жауап, жартылай ізденушілік
Сабақ өткізу формалары: жеке, жұптық, өзін-өзі тексеру, деңгейлік оқыту.
Пәнаралық байланыс: физика, информатика, қазақ тілі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
II.Үй тапсырмасын тексеру
<img width=«569» height=«360» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.gif» v:shapes=«Рисунок_x0020_146»>
Олай болса үй тапсырмасын тексерейік.
№ 454
Слайдтағы суреттер бойынша үй тапсырмасын бекіту
<img width=«480» height=«360» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image004.gif» v:shapes="_x0000_i1025">
Жай бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланып шығарамыз.
<img width=«480» height=«360» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image006.gif» v:shapes="_x0000_i1026">
III. Жаңа сабақ Балалар жаңа сабақты бастамас бұрын бүгін қандай күн екенін білгілерің келе ма? Олай болса бүгін «20- қараша Бүкілдүниежүзілік балалар күні» екен. 1954 жылы БҰҰ барлық елдерге бүкілдүниежүзілік балалар күнін бір күнге белгілейік деп ұсыныс жасаған екен. 1959 жылы 20- қараша Бүкілдүниежүзілік балалар күні болып белгіленеді, ал осы күні балалар құқығының декларациясы, 1989 жылы балалар құқықығы жайлы конвенция қабылданады. Ал біз 1 маусым балаларды қорғау күні екенін білеміз. Сонымен қатар балалар күнінің өз туы бар екен. Оны слайдтан көріп отырмыз.
Сабақтың мақсаты айтылады.
<img width=«623» height=«360» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image008.gif» v:shapes="_x0000_i1027">
[img width=«78» height=«78» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image010.jpg» align=«left» hspace=«12» alt=«4» v:shapes=«Рисунок_x0020_24»>Үштен бір
<img width=«466» height=«247» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image012.gif» v:shapes="_x0000_i1028">
Тортты тең 8 бөлікке бөлдік. Түскі аста 3 бөлігін жедік. Торттың қандай бөлігі желінді?
<img width=«15» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image014.gif» v:shapes="_x0000_s1026">Қайсысы үлкен? Бүтін торт па әлде торттың бөлігі ме?
Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
<img width=«15» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image014.gif» v:shapes="_x0000_s1027">3 <8
< 1
Қорытынды: Кез-келген дұрыс бөлшек 1-ден кіші болады.
<img width=«558» height=«362» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image017.gif» align=«left» hspace=«12» v:shapes="_x0000_s1039">
Жазамыз:<img width=«45» height=«45» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image019.gif» v:shapes="_x0000_i1025">
<img width=«45» height=«45» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image021.gif» v:shapes="_x0000_i1025">
<img width=«545» height=«352» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image023.gif» v:shapes="_x0000_s1043"> |
<img width=«42» height=«35» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image025.gif» v:shapes="_x0000_i1025">
Жаңа тақырыпты түсінген болсақ «Оқулықпен жұмыс» тапсырмасын орындаймыз.Әр тапсырмаларды тез орындаған оқушы мынадай өзіміздің алғашқы шыққан ұлттық валютасын алады, барлық тапсырманы орындағандарыңыз жаңадан шыққан теңгені аласыздар. Ұлттық валюта күні — екенін білеміз.
1 деңгей
№ 468
<img width=«219» height=«45» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image027.gif» v:shapes="_x0000_i1025">
<img width=«230» height=«46» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image029.gif» v:shapes="_x0000_i1025">
№469
№ 470
2 деңгей
№474
<img width=«98» height=«35» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image031.gif» v:shapes="_x0000_i1025"><img width=«110» height=«35» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image033.gif» v:shapes="_x0000_i1025"><img width=«112» height=«35» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image035.gif» v:shapes="_x0000_i1025"><img width=«108» height=«35» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image037.gif» v:shapes="_x0000_i1025"><img width=«113» height=«35» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image039.gif» v:shapes="_x0000_i1025">
Шыққан нәтижеден дұрыс бөлшектерді бір жолға, бұрыс бөлшектерді екінші жолға теріп жазайық.
№480
3 деңгей
«Өз біліміңді тексер!» Шығармашылық тапсырма
1. Дұрыс бөлшектерді былай + белгілеймін.
2.Бірге тең бөлшектердің астын сызамын.
3. Бұрыс бөлшектерді былай — белгілеймін.
<img width=«29» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image050.gif» v:shapes="_x0000_s1028"> | <img width=«29» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image051.gif» v:shapes="_x0000_s1029"> | <img width=«15» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image052.gif» v:shapes="_x0000_s1030"> | <img width=«21» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image053.gif» v:shapes="_x0000_s1031"> | <img width=«24» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image054.gif» v:shapes="_x0000_s1033"> | <img width=«16» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image055.gif» v:shapes="_x0000_s1032"> | <img width=«21» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image056.gif» v:shapes="_x0000_s1035"> | <img width=«16» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image057.gif» v:shapes="_x0000_s1034"> | <img width=«21» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image058.gif» v:shapes="_x0000_s1036"> | <img width=«23» height=«41» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image059.gif» v:shapes="_x0000_s1037"> |
Сергіту сәті: слайд №19
Сабақты қорытындылау.
Тест тапсырмалары
1. Дұрыс бөлшек…
А) 1-ден кіші
В) 1-ден үлкен
С) 1-ге тең
2. Егер бөлшектің алымы бөліміне тең болса онда ол… болады.
А) 0,02
В) 1,2
С) 1
<img width=«27» height=«67» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image061.gif» v:shapes="_x0000_s1038">
3. бөлшегі с-ның қандай мәнінде бұрыс бөлшек болады?
А) с=6
В)с=3
С) с=5
Үйге тапсырма № 473, 479
Бағалау
Рефлекция
Мен өте жақсы жұмыс жасадым. Менің жұмыс жасағым келді, Мен жақсы жұмыс жасадым,
Өзіме сеніп бойымдағы күшімді бірақ бүгін менің күнім емес бірақ бойымда қорқыныш
<img width=«118» height=«90» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image062.gif» v:shapes=«AutoShape_x0020_7»> | <img width=«115» height=«90» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image063.gif» v:shapes=«AutoShape_x0020_6»> |
қолдана білдім болып өзіме сенбедім
<img width=«102» height=«86» src=«file:///C:/DOCUME~1/Admin/LOCALS~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image064.gif» v:shapes=«AutoShape_x0020_4»> |
Бөлшектің алым / орнымыздан тұрамыз/
Бөлшек сызық / екі қолымызды екі жаққа созамыз/
Бөлшектің бөлімі /Орнымызға отырамыз/
Бөлшектің алым / орнымыздан тұрамыз/
География → География пәніне қысқа мерзімді жоспар
Орыс тілі → Повторение по составу слова
География → Африка материгі. Географиялық орны. Жағалауындағы мұхиттар мен теңіздер. Зерттелу тарихы.
Қазақ әдебиеті → Туысым – түп-тамырым, қазығым. Тәрбие сағаты.
Қазақ әдебиеті → Абайды оқы, ерінбе!..
- 7181718
Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!
Пәндер
Ұстаздарға
Оқушыларға
Лауазым иелеріне
Блогтағы жазбалар
Mail.ru тобымызға қосыл
Facebook парақшамыз
VK.COM тобымызға қосыл