Сайтқа кіру
Мұғалімніңаты-жөні: Ниязов Серік | География пәні 8 А сыныбы | Қармақшы ауданы Төретам кенті №80 мектеп-гимназия |
| ||||||
18.10.2013 | 5 күн | 4сабақ |
| ||||||
Сабақтың тақырыбы | Қазақстан жері туралы орта ғасырдағы географиялық деректер |
| |||||||
Мақсаты | 1.Қазақ жерінде ортағасырларда зерттеулер жүргізген саяхатшылар жайында ұғындыру. 2.Қазақстан табиғаты туралы жазылған ортаазиялық оқымыстылардың деректерін меңгерту. 3.Шығармашылық қабілеттерін іс-әрекетте көрсете отырып, топтық бағалау мен топішілік бағалауды үйрету . . |
| |||||||
Сілтеме | География 8 сынып оқулығы, Авторлары:Ә.Бейсенова. Қ.Карпеков. 2012 жыл |
| |||||||
Оқыту нәтижесі | Қазақ жері туралы ортағасырлық деректермен, зерттеушілерді білетін болады, ортаазиялық оқымыстылардың географиялық деректері жайында мәлімет алады. Шығармашылық денгейі артып, топтық және топішілік бағалауды меңгереді. |
| |||||||
Түйінді идеясы | «Егер ғылымның барлық саласын білгін келсе, табиғаттанудан баста ол ең ежелгі және маңызды ғылым»- Әбу Насыр әл-Фараби |
| |||||||
Әдіс-тәсілдер |
1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. 4. Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану. 2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. 5. Талантты және дарынды балаларды оқыту. 3. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. 6. Оқытуды басқару және көшбасшылық.
|
| |||||||
Ресурстар | Интерактивті тақта, электронды оқулық 8 сынып, постер, маркер.
|
| |||||||
Сабақтың кезеңдері
| Уақыты | Сабақтың мазмұны |
| ||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Тапсырманың мазмұны. | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау |
| |||||
І Ұйымдастыру
|
2минут
| Амандасу, сабаққа дайындығын, құралын тексеру.Жаңа сабаққа
|
Жібек жолы бойындағы қалалардың атауы жазылған қағазды алып, оның еліміздегі орналасқан бөлігіне қарай топқа бөлінеді(Солтүстік, Оңтүстік, Батыс, Шығыс)
| Амандасуы, тарихи қалалардың орналасқан аумағына қарай топқа бөлінеді. Тобындағы 5 рөлді: Төраға, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылау шыларды анықтайды. |
-
|
| |||
1 минут | "Өзіңе тілегенді өзгеге тіле«ойыны. | »Өзіңе тілегенді өзгеге тіле«оқушылар алдымен өзіне стикерге тілек жазады да, ол тілекті жұбына береді. | Тілек жазып, жұбына сыйлау. |
|
| ||||
ІІ Үйтапсырмасын сұрау
| 8 минут
| »Галереяға саяхат«сурет көрмесін ұйымдастыру.Суретті бағалау критерийлерімен таныстыру. | Үй тапсырмасы бойынша салған суреттерін, аралап шығып, түрлі-түсті стикер арқылы бағалайды. Қайсурет қасында стикер көп қойылған сол сурет үздік деп танылады. Бағалау критерийлері интерактивті тақтадан көрсетіледі. 1 Бейненің тақырып мазмұнына сай болуы. 2 Көркемділігі.
| Оқушылар үй тапсырмасы бойынша орындаған суреттерін іледі және сыныптастарының суреттерін бағалайды. |
Жақсы орындалған суреттерді стикер санына қарай білеміз мадақ тау және карта бөлігі беріледі |
| |||
ІІІ Жаңа сабақ
| 2 минут | Орта ғасырдағы саяхатшылар, оқымысты лар суреттерін, мәліметтерін слайд түрінде көрсету.
| Орта ғасырлық саяхатшылар жайында слайдтарды көреді.Ой түйіндейді
| Слайдтарды көреді.Ой түйіндейді.
|
- |
| |||
3 минут | Қосымша сұрақтар: 1.Шығыстың Аристотелі деп қай ғалымды атаған? Не себепті деп ойлайсын? 2.Диуани лұғат-ат -түрк еңбегінің авторы кім? Ол қолжазбада не жайында жазылған? 3.Оқушылар осы ғалымдар қай ғасырларда өмір сүрген және олар қандай ғылым салаларын зерттеген? | Слайд бейнелерін көре отырып ,қосымша сұрақтарға жауап бере отырып жаңа сабақ мазмұнын түсініп, сабақ тақырыбын анықтайды. |
Сұрақтарға жауап береді диалог жүргізе отырып жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. | Сұраққа жауап берген оқушыға карта бөлігі беріледі Мадақ тау. |
| ||||
5 минут | Жаңа тақырып бойынша топқа бөлу. | Жаңа сабақ негізінде әл-Фараби, Махмұд Қашғари, Араб саяхатшылары, және Қытай, еуропа саяжатшыларының аты жазылған қағазды таратып топқа бөлу. | Саяхатшылардың есімдер бойынша топтасады. | Жылдам топтас қан топтарға карта бөлігі беріледі Мадақ тау. |
| ||||
Тапсырма | 10 минут | Ойлану баспалдағы тапсырмасы.
| 1 топ Араб саяхатшыларының зерттеген аймақтарын картаға түсіріп, олардың зерттеуін сипаттайды. 2 топ Әбу-Насыр әл Фараби зерттеулері постерге орындау. 3 топ Махмұд Қашғари жайында постергет Қашғари кім? 4 топ Қытайлық және Еуропа саяхатшыларының зерттеген аймақтарын картағатүсіріп, олардың зерттеуін сипаттайды. | Сыныптағы 2 топ оқушылары тапсырманы постерге орындап ,қалған топ кескін картаға орындап қорғайды | Бағалау сэндвичі және карта бөлігі беріледі. |
| |||
Сергіту сәті | 2 минут | Сергіту сәтін жасату. | Сергіту жаттығуы. | Интерактивті тақтадағы би қимылдарын қайталайды. | - |
| |||
Тапсырма
. | 10 минут | Оқушыларға Ойлан тап ? кеңейтілген тапсырма беріледі . | А блогы: Ислам дінінің таралуына байланысты қандай зерттеушілер келе бастады ? Еуропа саяхатшыларымен араб саяхатшыларының зерттеулерін салыстыр. Б блогы: Махмұд Қашғаридің дөңгелек картасына шолу жаса Әбу -Насыр әл Фарабидің „Ғылымдар тізбегі еңбегінің ғылыми салаларында қолданылу сипаты қандай ? В блогы: Орта ғасырдағы зерттеулердің география ғылымындағы маңызы бар ма? себебін түсіндір. | Оқушылар жеке парақта берілген тапсырманы орындайды. | Бағалау критерий лері бойынша бағалау парағы |
| |||
Қорытындылау, бағалау | 1минут
| Белсенді топ мүшелерін мадақтау. Сабақты қортындылау. | Топтар сабақ барысында жинаған карта бөліктерін жинақтап санын айтады, сабақтағы айтып өтілген зерттеушілердің зерттеген жерін құрастырады . | Топтағы карта бөліктерін санап қай топ белсенді болғанын анықтау | |||||
Кері байланыс | 1минут | ББҮ кестесін таратып, оның толтырылуына түсінік беремін | ББҮ кестесін толтырады.
|
| |||||
Үйге берілетін тап сырма
| 1минут | № 5тақырып,Қазақстан жерін зерттеген саяхатшылар картасын кескін картаға түсіру. | Үйге берілген тапсыр маны күнделіке жазып алады |
|
- 7181759
сулу # 28 наурыз 2014 в 12:58 0 |
![]()
тусініксіз го дым тусінбедім
|
Пәндер
Ұстаздарға
Оқушыларға
Лауазым иелеріне
Блогтағы жазбалар
Mail.ru тобымызға қосыл
Facebook парақшамыз
VK.COM тобымызға қосыл