Бұлбұл мен тоқылдақ

Қызылорда облысы.Шиелі ауданы.№ 156 Н.Бекежанов атындағы қазақ орта  мектебі.Бастауыш сынып мұғалімі Бакирова Айжан Шатланбекқызы

 

Тақырыбы:                Ш.Смаханұлы.           Бұлбұл мен тоқылдақ(мысал)

 

Мақсаты:

а)білімділік:                         Мысалдағы негізгі ойды ұғындыру. Ой қозғау стратегиясын пайдалана отырып, оқушыларға сұрақ қою арқылы жан-жақты ойлауға үйрету. Топпен жұмыс жүргізуге, оқушыларды өзіндік жұмыс істеуге,ізденуге үйрету.

 

ә) дамытушылық:               Оқушылардың өз ойын ашық айтуға, көркемдеп еркін сөйлеуге,ізденімпаздыққа баулу. Шығармашылық қабілеттерін, ой-өрістерін, тіл байлықтарын дамыту.

 

б) тәрбиелік:                Жақсы қасиетттерге тәрбиелеп, жаман қылықтардан аулақ болуға, еңбексүйгіштікке, табиғатты аялауға тәрбиелеу.

 

Сабақтың типі:                    Аралас сабақ.

 

Сабақтың әдісі:                    ой қозғау, ассоциация, 5жолды өлең, Венн диаграммасы, дискуссиялық карта.

 

Сабақтың көрнекілігі:       Интерактивті тақта, бұлбұл мен тоқылдақ макеті, ағаш.

 

Сабақтың барысы:             І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару мақсатында қорапқа салынған сыйлық әкелу.

 

                                                           ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

1.     «Азамат атанған күн» К. Сауырұлы.

Мәтінді бөлімдер бойынша әңгімелеу.

І.    Қуаныштың алғашқы қой бағуы.

ІІ.   Үрей.

ІІІ   Азамат болу.

2.     Қуанышқа мінездеме беру.

Сабақты қорытындылау.

— Азамат болу дегенді қалай түсінесің?

 

 

 

ІІІ.   Жаңа сабақ.

1.                Қызығушылығын ояту

Құстардың даусын тыңдау.

— Балалар құстардың қандай даусы естіледі?

— Қай құстардың даусы ұнайды?

Оқушыларды 3 топқа бөлу, тапсырмалар беру:

2.  Ой қозғау

1-топ:  — Бұлбұл туралы не білесіңдер?

2-топ:  -Тоқылдақ сөзіне ассоциация

3-топ:  — Құстар жайлы жаңылтпаш, жұмбақ айту

— Балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Бұлбұл мен тоқылдақ» деп аталады. Авторы Ш. Смаханұлы.(авторға тоқталу )

— Балалар біз қандай мысалдармен таныс едік ?

— Мысалда не туралы айтылады екен?

 

3.Мағынаны тану

а)  Оқулықпен жұмыс

     1.  Мұғалімнің оқуы.

     2.  Оқушылардың іштей оқуы.

     3.  Дауыстап оқу.

     4.  Сұрақтармен жұмыс.

 

         -  мысалда қандай кейіпкерлер бар?

         -  бұлбұл тоқылдаққа қандай кінә тақты?

         -  тоқылдақ не деп жауап берді?

         -  мысалдан не түсіндік?

ә)  Ғылымилығы.

         Сергіту сәті

        

б)  Дәптермен жұмыс

                   Бұлбұл — әнші құс

                   Тоқылдақ — орман емшісі

 

в) Рөлдерге бөліп оқу

 

 

 

3. Ой толғаныс

а)  1-топ:  Осы мысалдан сахналық көрініс көрсету.

      2-топ:  Бұлбұл мен тоқылдаққа мінездеме беру.

      3-топ:  Өлең ұйқасын табу.

 

ә)  1-топ:  Құстар жайлы жұмбақ құрастыру.

      2-топ:  Венн диограммасы.

                 Бұлбұл мен тоқылдақ.

     3-топ:   5 жолды өлең.

 

ІV   Қорытынды. Дискуссиялық карта. 

ИЯ

ЖОҚ

 

 

Бұлбұлдың тоқылдаққа таққан кінәсі дұрыс па?

Қорытынды немесе шешім, тоқтам.

 

V  Бағалау

VI Үйге тапсырма:  

1.   Бұлбұл мен тоқылдақ мысалын оқып, мазмұндау.

2.  Бұлбұл мен тоқылдақтың суреттерін өз қалауларынша салып келу.

 

- 2070017

Пікірлер (0)

Пікір жазылған жоқ, алғашқы болыңыз!

Үздік авторлар

3
1

Блогтағы жазбалар